Bakan Yanık, “erken yaşta” ve “zorla evlilik” oranlarının yüksek olduğu illeri açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ‘erken yaşta ve zorla evlilik oranlarının’ yüksek olduğu vilayetleri açıkladı. Yanık ‘erken yaşta ve zorla evlilik oranlarının’ yüksek olduğu 23 vilayette, gayret vilayet hareket planları hazırladıklarını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, “2017’den itibaren kaç vilayette erken yaşta ve zorla evlilik ile gayret hareket planı uyguladıklarını ve bu vilayetlerin hangileri olduğunu” sordu.

Yanık’ın imzası ile verilen cevapta, 2017’den 2022’ye kadar 18 vilayette bu aksiyon planlarının hazırlandığını ve uygulamaya başlandığını belirtti. Yanık’ın yanıtında bu vilayetler ve yapılan çalışmalar şöyle yer aldı:

“Türkiye’de erken yaşta evliliklerin önlenmesine yönelik kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları dâhil olmak üzere ilgili tüm tarafların iştiraki ile kapsamlı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bakanlığımız tarafından; 2017 sonu ile 2018 içerisinde erken yaşta ve zorla evlilik oranlarının yüksek olduğu vilayetlere yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, İzmir’in Kiraz ilçesi, Antalya, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Gaziantep, Kilis, Nevşehir, Yozgat, Aksaray, Niğde, Hatay ve Kahramanmaraş vilayetlerine saha ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Saha ziyaretlerinde Bakanlığımız Vilayet Müdürlükleri tarafından vilayetlerde erken yaşta evliliklerin durumuna ait raporlar hazırlanmış olup vilayetteki ilgili kamu kurum temsilcileri ile yapılan görüşmeler ve ilin öncelikli gereksinimleri doğrultusunda her vilayet için ‘Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Gayret Vilayet Aksiyon Planları’ hazırlanmıştır.”

Dört vilayette daha çalışma başlatıldı

Sputnik Türkiye’de yer alan habere nazaran, 2022’de bu 18 vilayette yeni hareket planları hazırlama çalışmalarının başlatıldığını söz eden Yanık, dört  vilayette daha aksiyon planı hazırlamaya başladıklarını söyledi.

Yanık, soru önergesine verdiği karşılıkta yeni çalışmalarla ilgili, şunları söyledi:

“2022’de daha evvel Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Çaba Vilayet Hareket Plan hazırlanan vilayetlerde yeni vilayet hareket planlarım hazırlamaları; vilayet hareket planı hazırlamak üzere saha ziyareti gerçekleştirilmeyen, bununla birlikte TÜİK datalarına nazaran erken yaşta evlilik sayılarının görece yüksek olduğu vilayetlerde (Afyonkarahisar, Ardahan, Edirne, Siirt) ise, ‘erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele’ konusuna Bayana Yönelik Şiddetle Uğraş Vilayet Hareket Planlarında daha fazla yer verilmesi ve bahse ait farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir