Başkan İmamoğlu, Ayasofya iddialarına yanıt verdi

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Arnavutköy Belediye Lider adayı Tekin Aras ile birlikte ilçe tipi yaptı. CHP milletvekili Engin Altay da ilçe cinsinde ikiliye eşlik etti.

Merkez Mahallesi’nde kısa bir esnaf ziyareti yapan İmamoğlu ve Aras, Arnavutköy’ün cadde ve sokaklarında yol alan seçim otobüsüyle vatandaşları selamladı. Vatandaşlar, İmamoğlu ve Aras’a yol uzunluğu sevgi şovlarında bulundu.

İmamoğlu ve Aras, selamlamanın akabinde İBB Arnavutköy Ömür Merkezi’nde, ortalarında STK üyeleri, spor kulüpleri temsilcileri, anneler, çocukları ve kanaat başkanlarının bulunduğu bir toplulukla bir ortaya geldi. İmamoğlu, salondaki kalabalıktan yer bulamayan yaş almış bayan vatandaşların ve çocuklu annelerin, kendi koltuğu da dahil olmak üzere, uygun yerlere oturtulmalarını sağladı.

Arnavutköy Ömür Merkezi’nde, ortalarında STK üyeleri, spor kulüpleri temsilcileri, anneler, çocukları ve kanaat liderlerinin bulunduğu bir toplulukla buluşan İmamoğlu, İBB’nin Ayasofya Camii’ni temizlemediği savlarına sert reaksiyon gösterdi.

“Selatin camiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde, Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluğundadır” diyen İmamoğlu, “Bu iki kurum, İBB’ye paklık, güvenlik bahislerinde talepte bulununca, çabucak belediyemiz Meclisi’ne protokol getiririz ve hizmete başlarız. Biz misyona geldiğimizde 39 selatin mescidine bu hizmet veriliyordu. Artık ise, 42 oldu. Bizim devirde talep geldi, artırdık 3 tane. Biri de hatta sıklıkla Sayın Cumhurbaşkanı’nın cuma namazı kıldığı Yıldız Hamidiye Camii’dir. Talep ettiler. Biz de verdik” formunda konuştu. “Seçim geldi ya, tekrar ortalığı karıştıracaklar” diyen İmamoğlu, “Seçim geldi tekrar başladı din, iman, kitap, memleket… Yani memleketini onlar seviyor. Bayrağını onlar seviyor. Bu toprakları onlar seviyor. Ben size bir şey söyleyeyim mi? Onların bu sevgileri seçimden seçime aklına geliyor. Bizim ise memleket sevgimiz, millet sevgimiz, bayrak sevgimiz her vakit var. Bizim inancımız, Yaradan’la kul ortasındadır. Bunlarda ise, gösteriş işi oldu. Milletin canını yakmak için, milleti birbirine düşürmek ve ayırmak için, bütün makus hislerini kullanıyorlar” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir