Davutoğlu’ndan iktidarın Altılı Masa eleştirilerine yanıt: Erdoğan, Bahçeli kına yakmasınlar; kınayı biz seçimde yakacağız

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, T24’ün gündeme ait sorularını yanıtladı. Davutoğlu, altılı masaya yönelik tenkitlerle ilgili “Erdoğan, Bahçeli kına yakmasınlar. Kınayı seçimde biz yakacağız” dedi. Davutoğlu, HDP’nin hazine yardımı hesaplarına bloke koyulması talebi ile ilgili de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi işaret ederek, “Bahçeli kendi partisi dışında her partiyle ilgileniyor. İşine baksın” sözünü de kullandı.

Gelecek Partisi başkanı Davutoğlu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bir parti öteki bir partinin içişlerine karışmamalı” açıklamasının akabinde başlayan tartışmalarla ilgili, “Sayın Erdoğan, Bahçeli ellerine kına yakmasınlar. Kına için çok erken. Kınayı seçimde biz yakacağız” dedi. Davutoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP’nin hazine yardımı hesaplarına bloke koyması ile ilgili de MHP lideri Devlet Bahçeli’yi suçladı. Davutoğlu, “Bütün erkler Bahçeli’de mi toplandı? Yargı erki onda, cezalandırmalara da kapatmalara da bakıyor” dedi. Davutoğlu, “Bahçeli kendi partisi dışında her partiyle ilgileniyor. İşine baksın” sözünü de kullandı.

Toplantı öncesinde ikinci çeşit yapılacak

Altılı masanın 26 Aralık’taki önderler tepesine mesken sahipliği yapacak olan Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, T24’ün gündeme ait sorularını yanıtladı. Toplantı öncesinde önderler ortasında ikinci çeşit görüşmeler yapılacağını açıklayan Davutoğlu, üzerinde uzlaşılması beklenen ortak hükümet protokolü ile ilgili şunları söyledi: “Liderler doruğu ile ilgili son toplantıda iki bahsin tamamlanması kararını aldık. Birisi geçiş süreci yol haritası. Birisi de ortak hükümet programı üzere ortak siyasetler metni. Bunların komitesi da daima çalışıyor. Çalışmalar sürerken, muhakkak basamaklarda başkanlara danışılması gereken konular var. Bizim mesken sahipliğinde yapacağımız toplantıya kadar bunların tamamlanması için ortada bir görüşme daha yapıldı. O vakit kadar bitmiş mevzuları bir gözden geçirelim diye karar verdik. Münasebetiyle birinci çeşitte, görüş ayrılıkları olan kurul içinde uzlaştırmak için yaptığımız bir çeşitti. Lakin Ekrem İmamoğlu olayı olunca yarıda kesildi. Gerçekten sayın Babacan ve Sayın Uysal’la görüşmeden İstanbul’a gitmek durumunda kaldık daima bir arada. Münasebetiyle yarın Sayın Uysal’la görüşeceğim. Perşembe günü, Sayın Babacan’la görüşüp, şu ana kadar ki hususlardaki, ihtilafları tahlile kavuşturacağız mümkün olduğu kadar. Sonra çalışmalar devam edeceği için bitmeden yani toplantıdan evvel bir cins daha atacağız. Bir sebebi de Sayın Karamollaoğlu’nun sağlık durumu nedeni ile net tarih tespit edemediğimiz için. Sıhhat durumuna nazaran ikinci bir çeşit yapmaya muhtaçlık olabilir diye düşündük.”

Aşılamayacak sorun yok aramızda

Davutoğlu, hükümet protokolünün 26 Aralık’taki toplantının akabinde tamamlanıp tamamlanmayacağı ile ilgili de şu tabirleri kullandı: “Büyük ölçüde alışılmış. Arkadaşlarımızın yaptığı planlama bu hafta sonu bütün başlıklarda görüşmeler tamamlanacak. Sonra o tamamlanmış metinleri ben önderlere götüreceğim bakın şu hususlar tamamlandı, şuralarda görüş ayrılıkları var diye. Bunlar da çok büyük hususlar değil. Onları konuşacağız ortamızda ve toplantıya bizim konut sahipliğimizde davet etmiş olacağız.”

Davutoğlu, hükümet protokolünün içeriğine ait de şu bilgileri verdi: “EYT ile ilgili ne yapılacağı, enflasyon gayeleri, istihdamla ilgili nasıl tahlil yolları bulundu? İşsizlik sorunu nasıl çözülecek? Bunlar somut noktasal tahliller olacak. Şunu şunu yapacağız üzere. Aslında somut tekliflerimiz birinci açıkladığımız temel unsurlar metninde vardı. Fakat artık siyaset önermeleri olacak. Yani tarımda şunları, endüstride şunları yapacağız. Dış ticareti artırmak için, kuru denetim etmek için şunları yapacağız diye tek tek maddeleştirilmiş çok kapsamlı bir program olacak.” Davutoğlu, ihtilaflı unsurlarda uzlaşı sağlanıp sağlanamayacağı ile ilgili de “Kesinlikle sorun yaşamayacağız. Mutlaka. Hiç o denli aşılamayacak sorun yok aramızda” dedi.

Erdoğan’la Bahçeli ellerine kına yakmasınlar

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın mümkün adaylıkları ile ilgili yapılan açıklamalara ait dile getirdiği “Bir parti öbür bir partinin içişlerine karışmamalı” sözünün üzerine iktidar tarafından altılı masaya getirilen tenkitleri de yanıtladı.

Davutoğlu, şöyle konuştu: “Bunlar olur bazen, bu türlü şuurlu olmaksızın bir plan olmaksızın da yanlış anlaşılmalar olabilir. Biz bunu masada oturup konuşuruz. Hiç kimse buradan kendisine paye yahut bu masanın dağılacağı üzere bir vehme kapılmasın. Sayın Erdoğan’la, Sayın Bahçeli ellerine kına yakmasınlar. Kına için daha çok erken. Kınayı seçimde biz yakacağız.”

Bütün erkler Bahçeli’de mi toplandı

Davutoğlu, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin hazine yardımlarına bloke konulmasını talep etti. Bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de şöyle devam etti:

“Siyasi partilerle ilgili kapatılması ya da muhakkak müeyyideler uygulanması tüzel bir husustur. Buna Sayın Bahçeli karar veremez. Sayın Bahçeli son dönemde her bahiste kararı o veriyor. Yargı makamı o. Hareket makamı o. Cezalandırma makamı o. İşaret ediyor, marketler taşlanıyor. İşaret ediyor, yargı o denli yahut bu türlü karar veriyor. Kimi isimlerin dışarı çıkması için işaret ediyor. Bir dakika bütün bu erkler Sayın Bahçeli’de mi toplandı? Bütün yasama erki onda. Hangi kanun çıkacak, af çıkacak o karar veriyor. Yargı erki onda, cezalandırmalara da bakıyor. Kapatmalara bakıyor. Şurası kapansın, burası kapansın, yürütme erki de esasen onda. Bu türlü bir şey olmaz. Sayın Bahçeli, bir partinin genel başkanıdır. Ama kendi partisi dışında her partiyle ilgileniyor maşallah. Kendi partisi dışında her partiyle ilgileniyor. İşine baksın. Rastgele bir partiyle ilgili hukuksal bir mühlet işleyecekse de o hukuk mantığı içinde işletilir.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir