Dikkat: Findeks notunuz araç kiralamanıza engel olabilir


Araç kiralama işlemlerinde kriter olarak kullanılan Findeks Kredi Notu, sürücülerin finansal istikrarını ifade ediyor. 1400 ve üzeri puana sahip sürücülerin araç kiralama taleplerine olumlu yanıt verilirken aksi durumlarda araç tesliminde sorun yaşanabiliyor. Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun.com, araç kiralamayı düşünen kişilere rezervasyon yaptırmadan önce Findeks notlarını öğrenmelerini öneriyor. Bu sayede araç tesliminde yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçilebilir.

Araç kiralama hizmeti özellikle tatil döneminde konforlu ulaşımın vazgeçilmezlerinden biri olarak tercih ediliyor. Ulaşım maliyetlerinin artması, özellikle kalabalık seyahatlerde araç kiralamayı çok daha uygun hale getirirken yine maliyetler nedeniyle araç almayı erteleyenler de araç kiralama seçeneğini değerlendiriyor.  Kişiler araç sahibi bile olsalar uçak yolculuğu sonrasında havalimanından araç kiralayarak seyahatlerine devam etmeyi tercih edebiliyor.

Araç kiralama firmaları ise artan talep karşısında sürücülerin ne kadar güvenilir olduğuna artık daha çok dikkat ediyor ve Findeks Kredi Notu’nu referans alarak değerlendirmede bulunuyor. Kredi Kayıt Bürosu’nun 2015 yılında uygulamaya koyduğu özel müşteri risk değerlendirme sistemi sonucunda oluşturulan Findeks Kredi Notu, araç kiralama süreçlerinde de önemli bir kriter olarak kullanılıyor. Bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçları, ödeme düzeni ve kullanım detayları gibi finansal istikrara dair veriler üzerinden izleme sistemiyle 1’den 1900’e dek derecelendirilen bir Findeks Kredi Notu’na ulaşılıyor. Araç kiralama işlemlerinde de bu notun yüksekliği sürücünün güvenilir olduğunu ifade ediyor.

                                                                                                                  

Findeks notunuz kaç olmalı?

Ülkemizde araç kiralamada Findeks Notu’nun genel olarak 1400 seviyesinde olması talep ediliyor. Bununla birlikte araç kiralama şirketleri farklı uygulamalara gidebiliyor; bazı firmalar daha yüksek kredi notuna sahip tüketicilerin kiralama işlemlerine onay veriyor. İstenen Findeks Notu, kiralanmak istenen aracın model, segment ve fiyatlarına göre de değişkenlik gösterebiliyor.

 

Findeks notunuzu mutlaka öğrenin

Sürücülerin rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka Findeks notlarını öğrenmeleri gerektiğini belirten Enuygun.com Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, böylece olası olumsuzlukların önüne geçebileceklerini belirtti. Sağlam “Büyük ve güvenilir firmalar araç yatırımlarını koruyabilmek ve hizmetlerine sorunsuz devam edebilmek için kiralamalarda riski minimuma indirmek amacıyla Findeks Notu’ndan yararlanıyor. Sürücüler, özellikle yoğun dönemlerde rezervasyon ve ödeme yapıp sonrasında araçlarını almaya gidiyor. Bu arada puanlamaları da kontrol ediliyor ve eğer not düşükse araç kendilerine teslim edilmeyebiliyor. Bu nedenle araç kiralamak isteyen sürücülerin kredi notlarını mutlaka bilerek başvuruda bulunmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir