Dördündü ülke oldular: Hindistan, Ay’a insansız uzay aracı gönderdi

Hindistan, Chandrayaan-3 insansız uzay aracını taşıyan roketi mahallî saatle 14.30’da Ay’a göndermek üzere Sriharikota Adası’ndaki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden başarılı bir biçimde fırlattı. Hindistan, misyonun tamamlanması durumunda Ay’a denetimli iniş gerçekleştiren dördüncü ülke olacak.

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu ISRO tarafından geliştirilen Chandrayaan-3, iniş aracı, itme modülü ve araştırma aracından oluşuyor. Uzay aracının bilgi toplaması ve Ay hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere kimi deneyler yapması planlanıyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaptığı açıklamada, Chandrayaan-3’ün Hindistan’ın uzay seyahatinde yeni bir kısmı başlattığını belirterek, “Bu harikulâde vazife, ulusumuzun umutlarını ve hayallerini taşıyacak” dedi.

Chandrayaan-3 vazifesinin Hindistan’a yaklaşık 75 milyon dolara mal olduğu belirtildi.

Hindistan’ın 2008’de Ay’a birinci seyahatini gerçekleştiren Chandrayaan-1, Ay’da su molekülleri keşfetmişti. Chandrayaan-2 ise 2019’da başarılı bir formda Ay’ın yörüngesine girmiş fakat Ay yüzeyine inişi başarısız olmuştu.

Ay yüzeyine daha evvel yalnızca ABD, Sovyetler Birliği ve Çin’e ilişkin uzay araçları “yumuşak iniş” gerçekleştirebilmişti.
Chandrayaan-3’ün bin kilometrelik seyahatini tamamlayarak 23-24 Ağustos’ta Ay’ın güney kutbuna inmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir