Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den muhalefete TOGG eleştirisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir dizi programa katılmak için Kastamonu’ya geldi. Bakan Nebati, ilk olarak ”2023’e Gerçek Kent Buluşmaları” programına katıldı.

Programda gündeme ait açıklamalarda bulunan Nebati, Kastamonu’da yapılan yatırımlar ve ihracat ile ithalat sayıları ile ilgili konuştu. Türkiye genelinde yapılan çalışmalara da değinen Bakan Nebati, “AK Parti olarak eser ve hizmet siyaseti anlayışımızdan asla ödün vermedik. İktidarlarımız periyodunda sağlıktan eğitime, ulaştırmadan konuta birçok alanda çalışma yapıyoruz. TOKİ aracılığı ile ülkemizde 1 milyon 170 bin konut üretip, 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. 12 milyon vatandaşımızın güvenlikli konutlarda yaşamasını sağladık. Şu anda da 500 toplumsal konut, 1 milyon konut maksatlı arsa ve 50 bin iş yeri amacımızı de milletimizle paylaştık. Endüstride, teknolojide ve güçte saymakla bitirilmeyecek çok sayıda hizmetlerimiz var. Biz hizmet siyaseti ile yolumuza devam edeceğiz. Yolumuz açık, çalışıyoruz” dedi.

“Önce bir aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla aykırı orantılı olduğuna argümana girerim”

TOGG’u eleştiren muhalefete seslenen Nebati, “Maalesef, son olarak TOGG’da yaşananlar Türkiye’deki istemezciklerin de gerçek yüzünü çıkaran en değerli göstergelerden, alanlardan birisi oldu. TOGG’un yerli, ulusal ve elektrikli aracın üretilmesinde temel attığımızda bunlar çıkıp ‘nerede’ diye sordular. Binalar yükselmeye başladığında ‘Siz ne yapıyorsunuz?’ diyerek dalga geçtiler. Binalar tamamlandığında ‘Nerede üretim tesisi?’ dediler. Tesisler yerine geldiğinde ‘Araç niçin inmiyor?’ dediler.

Araç banttan inerken ‘Nerede seri üretim?’ demeye başladılar. Güya dünyadaki fabrikalar bir anda kurulup üretim yapıyormuş üzere. O yetmedi, aracı görmeye başladıkça, toplum içerisindeki enerjiyi hissettikçe yerlilik oranını sorgulamaya başladılar. Yüzde 51, yüzde 65 olur mu diye sorgulamaya başladılar. Bunları herkes tanıyor, kim olduğunu biliyor. Bunlar köprü yapılırken, ‘yaptırmam’, 3. köprüye gelirken ‘asla yaptırmam’, kent hastaneleri yaptırılırken ‘niye bunları yapıyorsunuz’, Marmaray, Avrasya Tüneli yapılırken ‘hayır’, İstanbul Havalimanı’nı yaptığımızda ‘bu kadar büyük bir havalimanını ne yapacaksınız’, Sabiha Gökçen’i yaparken ‘buraya uçak inmiyor, niçin yapıyorsunuz’ diyenler.

Kastamonu’ya, ülkemizin bütün bölgelerinde yapılan havalimanından yaparken ‘niye yapıyorsunuz’ diyenler. Bunlar birebir zihniyet. Vatan Caddesi yapılırken, ‘uçak mı indireceksiniz’ diyenler. Kim bunlar, koyu muhalefetin de dışına çıkarak ülkenin gerçeklerine ve direkt olan gereksinimlerine ‘hayır’ diyenler. En son TOGG’daki yerlilikle ilgili sorgulamalarında şu soruyu cevaplamayı hak ediyorlar. Sizin yerlilik oranınız ne kadar? Evvel bir aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla karşıt orantılı olduğuna argümana girerim. Bizim araçlarımız yerli, biz yerli ve milliyiz” diye konuştu.

“Bu ülke için çalışıyoruz, eser hizmeti için çalışıyoruz”

Hizmet için çalıştıklarını söz eden Nebati, “Bu ülke için çalışıyoruz, eser hizmeti için çalışıyoruz. Elimizden gelen her çabası ortaya koyuyoruz. Dünya bir krizle karşı karşıya kaldığında bu krizin üstünden gelecek her çeşidi enstrümanı en âlâ formda kullanmaya çaba ediyoruz. 20 yıldır bu ülkede hiç lakin hiç kimse şunu söyleyemez; ‘beni enflasyonun altında ezdirdiler’, ‘beni hekimsiz bıraktılar’, ‘benim çocuğum kitapsız bıraktılar’ diyemez. Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde AK Parti iktidarıyla 20 yıldır her türlü özveri ile çaba eden bu takımlarını taşıdı. Bu takımlar da ‘efendi olmak için değil, hizmet etmek için geldik’ diyen kadrolar” biçiminde konuştu.

“Enflasyon aralık ayından itibaren baz tesiriyle de olsa süratli bir formda düşmeye başlayacak”

“Hizmete, çalışmaya devam edeceğiz” diyerek kelamlarını sürdüren Bakan Nebati, “Elhamdülillah, sorunların üzerinden geçe geçe geliyoruz. Kur muhafazalı mevduatı da 20 Aralık’ta Cumhurbaşkanımız büyük bir manifesto ile milletiyle paylaşırken de tıpkı şeyi söylemişti. Döviz korunun oynaklığı en az düzeyde. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir halde yapabilecekleri bir devirdeyiz. Enflasyon Aralık ayından itibaren baz tesiriyle de olsa süratli bir formda düşmeye başlayacak. Maksadımız olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepek kapatmadan, atölyelerin kapılarına kilit vurmadan, fabrikaların kapılarına kilit vurmadan gerçekleştireceğimizi tüm dar gelirli, sabit gelirliler başta olmak üzere, toplumun enflasyondan en fazla etkilenen bölümlerinin bizim attığımız adımlarla daha bir hayat sürdüreceklerini, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz uygulamalarla devam ettireceğimizi söz ederim” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir