Hollywood’da grev yapan senaristler Los Angeles’ta protesto düzenledi

Amerikan Senaristler Birliğinin (WGA) başlattığı grev yaklaşık 50 gündür devam ederken, çok sayıda Hollywood senaristi Los Angeles’ta şov düzenledi. İş garantisi ve maaş garantisi talebiyle Los Angeles’ta gerçekleştirilen protestoda 1000’e yakın senarist bir ortaya geldi.

Burada konuşan Amerikalı senarist ve komedyen Adam Conover, “açgözlülüğün kurumsallaştığı Hollywood’da sürdürülebilir iş” talebiyle çabaya devam ettiklerini söyledi. Hollywood’un senaristler olmadan ayakta kalamayacağına işaret eden Conover, “Biz olmadan hiçbir şeyleri olmazdı” sözünü kullandı.

Senaristler, pek çok aktörün ve çalışanın desteklediği, 50 gündür devam eden grevin muvaffakiyetle sonuçlanacağına inanıyor.

HOLLYWOOD’DA SENARİSTLERİN GREVLERİ

Yıllık dizi ve sinema üretiminde süratli artışın yaşandığı son yıllarda senaristler, daha güç kaideler altında çalıştıklarını ve bunun karşılığında daha az fiyat aldıklarını söylüyor.

WGA tarafından 2 Mayıs’ta başlatılan grevin, sinema gösterimlerinde gecikmeye yol açabileceği belirtilmişti.

Senaristler, en son 2007’de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar ziyana yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir