Lexus’un yeni RX SUV modeli Türkiye’de satışta! Üç farklı hibri seçeneğiyle Lexus RX’in satış fiyatı ne kadar? İşte cevabı…

Türkiye’de satışına başlanan Lexus’un yeni modeli RX’in tanıtımı, İzmir’de düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

ÜÇ FARKLI HİBRİT SEÇENEĞİYLE SATIŞTA

Toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, Lexus’un E SUV premium segmentindeki modeli, RX 350h tam hibrit, RX 450h+ plug-in hibrit ve RX 500h performans hibrit olmak üzere üç farklı hibrit seçeneğiyle Lexus showroomlarındaki yerini aldı.

FİYATI NE KADAR?

Lexus RX’in başlangıç fiyatı 3 milyon 991 bin 500 TL olarak açıklandı.

Yeni Lexus RX, Türkiye’de RX 350h ve RX 450h+ modellerinde Executive ve Exclusive olmak üzere iki versiyon sunarken, RX 500h modeli sportifliği daha fazla vurgulayan F Sport versiyonuyla geliyor.

Lexus Yönetim Kurulu Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, yeni RX’in basın lansmanında yaptığı konuşmada, Lexus markası ve premium pazar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bozkurt, “Lexus kısa vakitte premium segmentte farklı bir yer edinerek birinci lansmanı gerçekleştirdiğimiz gün tabir ettiğimiz üzere ‘lüksün yeni tanımını’ yapmayı başardı. Bu argümanımızı premium segmente örnek olan hizmetlerin yanı sıra, her geçen gün genişleyen ve güç kazanan bir eser gamıyla destekledik.

Geçtiğimiz yıl premium segment yüzde 13 büyürken, biz Lexus olarak otomotiv bölümünün tamamında yaşanan tedarik meselelerine rağmen, satışlarımızı yüzde 47 artırarak emin adımlarla büyümeyi sürdürdük.” diye konuştu.

RX’i Türkiye’de satışa sunmaktan büyük bir heyecan duyduklarını lisana getiren Bozkurt, “Lüks SUV segmentinin yaratıcısı olan RX, her jenerasyonunda teknoloji, lüks ve konfor konusunda öncü olarak gösterilen bir model. Bu argümanını beşinci kuşağında daha da ileriye taşıyor. Yeni RX, tam hibrit, plug-in hibrit ve birinci defa performans hibrit olmak üzere daha çeşitlendirilmiş üç farklı versiyonla satışa sunuluyor. Bu, mevcut müşterilerin yanı sıra daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmamızı sağlayacak. Öbür taraftan bu çeşitlendirilmiş eser gamı, farklı müşteri beklentilerine hitap edecek.” formunda konuştu.

“İLK 170 ADET İÇİN FİYAT SABİTLEME GARANTİSİ VERECEĞİZ”

Bozkurt, Yeni RX SUV modelinin 2023 yılı satış adetlerine de değinerek, “Yeni RX ile ilgili bu yılki maksadımızı, bulunurluk çerçevesinde 335 adet olarak belirledik. Bu aracın potansiyelinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz ve ön taleplerdeki yoğunluk da bunu gösteriyor. Bununla birlikte tüm dalı etkileyen tedarik sıkıntılarıyla yaşanan tasaları azaltmak ismine, birinci 170 adet için fiyat sabitleme garantisi vereceğiz.

RX’i satın almak için kontrat imzalayan müşterilerimiz, şimdi tedarik evresinde olan araca gelebilecek olan hiçbir artırımdan etkilenmeyecek. Bunun, otomotiv dalının birden fazla bilinmezle çaba ettiği bir devirde öbür Lexus hizmetlerimiz üzere müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Lexus’un NX ile başlayan ve RX ile devam eden eser atağının devam ettiğine dikkati çeken Bozkurt, şunları kaydetti:
“Premium segmentte büyük kıymet arz eden RX modelinin bizi heyecanlandıran bir öbür yanı ise markamızın bu yılki model atağının devamını temsil etmesi olacak. Artık satışa sunduğumuz RX SUV modelinin yanı sıra 2’si elektrikli olmak üzere 3 modelin daha lansmanını gerçekleştireceğiz. Haziran-temmuz aylarında UX MESKEN ile RZ tam elektrikli SUV modellerini; sonbahar aylarında ise sınıfında bir birinci olacak LM VIP minivan modelini sunmak üzere hazırlıklar yapıyoruz. Yeni gelecek modellerle birlikte daha evvel yer almadığımız segmentlerdeki boşlukları doldurarak premium segmentteki penetrasyonumuzu artıracağız. Kelamını ettiğimiz atak planı çerçevesinde bu yıl için 450 adet, önümüzdeki yıl için en az 1.000 adet ile gayelerimizi ulaşmayı planlıyoruz. Sonraki yıllar ise daha güçlü ve geniş eser gamıyla bu sayı adım adım daha da üstlere çıkacak. 2023, çokça Lexus konuşacağımız bir yıl olacak.”

“BAYİ ADEDİMİZİ 6’YA ÇIKARMIŞ OLACAĞIZ”

Bozkurt, eser yelpazesinin yanı sıra atak planının kıymetli bir kısmının bayi yapılanması olduğunu belirterek, markanın tanınırlığı üzerine çok emek harcadıklarını ve bilinirliği değerli bir düzeye getirdiklerini söyledi.

Artış gösteren satış amaçlarıyla mevcut showroomlara yeni bayiliklerin katıldığını tabir eden Bozkurt, “Bu plan çerçevesine mevcut İstanbul ve Ankara showroomlarımızı artık biz değil, bayilerimiz yönetecek. Buna ek olarak bu yıl içerisinde Bursa ve İzmir bayiliklerimiz devreye girecek. 2023 yılında ise Adana ve Antalya bayiliklerimiz açılacak. Böylelikle ikinci beş yıllık plan kapsamında büyüme planlarıyla paralel olarak bayi adedimizi 6’ya çıkarmış olacağız.” diye konuştu.

RX, DÜNYANIN BİRİNCİ LÜKS SUV MODELİ OLARAK TANITILMIŞTI

Toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, 1998 yılında, dünyanın birinci lüks SUV modeli olarak tanıtılan RX, beşinci jenerasyonuyla birlikte sahip olduğu daha heyecan verici tasarım ve sonları zorlayan teknoloji sayesinde daha geniş bir müşteri kitlesine hitap edecek. 2005 yılında RX 400h ile dünyanın birinci premium hibrit modeli olan RX, her geçen jenerasyonda yenilikçi karakterini daha da ileriye taşıdı.

Yeni Lexus RX, E SUV premium segmentinde tüm müşteri beklentilerine hitap edecek formda tam hibrit RX 350h, plug-in hibrit RX 450h+ ve performans hibriti RX 500h modellerinden oluşan üç farklı seçenekle sunuluyor.

Oldukça kapsamlı bir eser yelpazesine sahip RX ailesi, yüksek verimlilik sunan tam hibrit RX 350h ile başlıyor. Dördüncü jenerasyon kendi kendini şarj eden hibrit sistemin geliştirilmiş verimliliğine ve akıcı sürüşüne sahip RX 350h, 2,5 litre hibrit motorla donatıldı. 250 HP güç sahip RX 350h, 0-100 km/s hızlanmasını 7,9 saniyede gerçekleştiriyor.

Ortalama tüketimi 6,3-6,6 lt/100 km olan RX 350h modelinin ortalama emisyon kıymeti ise yalnızca 142-149 g/km olarak ölçüldü. RX 350h, daha küçük hacme sahip rakiplerine karşı güçlü bir alternatif olarak dikkati çekerken, konfor ve verimliliğe ehemmiyet veren kullanıcılar için ülkü seçenek olarak öne çıkıyor.

TAZUNA KOKPİT İLE EŞSİZ BİR SÜRÜŞ DENEYİMİ

Verilen bilgilere nazaran, yeni Lexus RX’in dış tasarımı, yeni modelin dinamik sürüş tecrübesini yansıtacak üsluba sahip olarak şekillendirildi. Yeni jenerasyon NX ile başlayan yeni tasarım lisanını evrimleştirerek RX modeline adapte eden Lexus, birinci bakışta RX olduğunu belirli eden kendine mahsus tasarım lisanını de kullanarak evvelki jenerasyona ilişkin ayrıntıları devam ettirdi.

RX’in iç tasarımı sade bir lüksü yansıtarak çağdaş ve çağdaş bir görünüm sunuyor. Lexus’un kabini birinci andan itibaren ferahlık, zariflik ve konfor hissini yansıtmaya başlıyor. Kabinde Lexus Takumi Ustaları’nın el personelliği, kendisini tüm ayrıntılarda göstermeye devam ediyor. Lexus Takumi Ustaları, kapının açılma-kapanma hissine ve sesine kadar tüm ayrıntıları yakından inceleyerek kusursuz bir kabine imza attılar.

TÜM RX MODELLERİNDE ÜST SEVİYE DÜZEY GÜVENLİK

Yeni RX, tüm modellerde standart olarak yer alan Lexus Safety System + her zamandakinden daha kapsamlı güvenlik ve şoför asistanlarıyla donatıldı. Yeni faal güvenlik ve şoför asistan sistemlerine sahip RX, kaza riskini azaltarak hem araç içerisindekileri hem de araç dışındakileri koruyor.

Lexus, bilhassa uzun seyahatlerde yaşanan sıkıntıların önüne geçmek ismine Şoför Monitörü’nü geliştirdi. Yeni Şoför Monitörü, şoförün durumunu daima olarak denetim etmek için direksiyon üzerine yerleştirilmiş kamera kullanıyor. Böylelikle şoförün konsantrasyonunu kaybedip kaybetmediğini tespit ediyor. Dünyada bir birinci olarak monitör, arabanın faal güvenlik sistemlerine bağlı olarak çalışıyor. Şoför ihtarlara karşılık vermezse hızlanmayı azaltıyor ve aracı denetimli olarak durduruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir