Magnus Carlsen kimdir? Magnus Carlsen neden oyundan çekildi?

Magnus Carlsen, 30 Kasım 1990’da Norveç’te dünyaya geldi. Carlsen, şimdi 13 yaşındayken 2004 yılında “büyük usta” unvanını kazandı ve bu onu tarihin en genç üçüncü büyük ustası yaptı. 1 Ocak 2010’da 19 yaşındayken dünyanın en genç 1 numarası oldu. Ocak 2013 FIDE derece listesine nazaran, Carlsen 2861 ELO’ya ulaştı ve tarihin en yüksek derecesini elde etti. Kasım 2013’te Viswanathan Anand’ı yendi ve 2013 Dünya Şampiyonluk Maçını kazandı, böylelikle Dünya Satranç Şampiyonu olmuş ve bununla kalmayıp 2014, 2016, 2018 ve 2021 Dünya Satranç Şampiyonluğu’nu da kazanarak unvanını müdafaayı başardı.

MAGNUS CARLSEN NEDEN OYUNDAN ÇEKİLDİ?

Julius Baer Kupası’nda oynanan çevrim içi maçta ABD’li rakibi Hans Niemann’a karşı birinci atılımını yapan 31 yaşındaki Carlsen, hiçbir açıklamada bulunmadan kamerasını kapatarak karşılaşmadan çekildi.

Karşılaşmayı takip edenlerin beklemediği bir harekete imza atan Carlsen’in, hile yaptığını düşündüğü rakibini protesto ettiği yorumlarına neden oldu.

Kariyerinde 5 dünya şampiyonluğu bulunan rakibini eylül ayı başında düzenlenen bir turnuvada da yenmeyi başaran Niemann, daha evvelki açıklamalarında hile yaptığını kabul etmişti.

Eylül ayındaki turnuvanın akabinde yansısını toplumsal medya hesabından yaptığı, “Eğer konuşursam başım büyük belaya girer.” paylaşımıyla gösteren Carlsen’e, hızlandırılmış satrancın (blitz) dünyadaki en yeterli atletlerinden biri olarak kabul edilen ABD’li Hikaru Nakamura da takviye verdi.

19 yaşındaki Niemann ise Magnus Carlsen ve Hikaru Nakamura’nın prestijini lekelemesine müsaade vermeyeceğini söyleyerek kendisini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir